JAK RADZIĆ SOBIE ZE STRESEM? 15 RÓŻNYCH SPOSOBÓW

Podzieliłem sposoby radzenia sobie ze stresem w zależności od tego, na jaki element poznawczego modelu stresu chcemy wpływać.

STRESOR - to coś, co wywołuje w nas stres (osoba, sytuacja, zwierzę, przedmiot, warunki fizyczne takie jak temperatura, światło etc).
1. Jeśli jest to możliwe, to warto usunąć źródło stresu, na przykład podnieść temperaturę powietrza w pokoju lub wyrzucić zdjęcie dużego psa, które otrzymaliśmy w prezencie od znajomych.
2. Jeśli usunięcie nie jest możliwe, warto rozważyć odsunięcie się od źródła stresu, na przykład odejść od osoby, która pali papierosa na przystanku autobusowym lub nie zbliżać się do pająków, które pojawiają się czasami w domu.
3. Warto (po)znać swoje “czerwone guziki” - sytuacje, w których pojawiają się silne emocje, na przykład wiem, że bardzo mnie irytuje, kiedy ktoś unosi na mnie głos lub zawsze się denerwuję, kiedy muszę iść na pocztę. Znając swoje “czerwone guziki”, możemy przygotować się na spotkanie z nimi. Patrz: myśli.

MYŚLI - czasami nic nie można zrobić ze źródłem stresu, ono jest i już (np. choroba, zwolnienie z pracy lub reklamacja od klienta), wtedy warto skupić się na swoim sposobie patrzenia na sytuację/osobę.
4. Sama świadomość modelu poznawczego jest już przydatna w walce z napięciem (to jest model ABC, który kilkakrotnie opisywałem tutaj; mapa myśli do tego postu również jest przykładem modelu ABC).
5. Warto poznać typowe zniekształcenia poznawcze, którymi nasze myśli są naszpikowane, jak dobra kasza skwarkami ;) przykład: często używamy generalizacji “wszyscy powinni być punktualni”, “zawsze chcę być przygotowany” - to zdania życzeniowe, nierealne, czyli niemożliwe do zrealizowania, a skoro tak, to zawsze kiedy będziemy my albo ktoś zachowywać się inaczej niż treść przekonania, będziemy odczuwali stres. Jest kilkanaście zniekształceń poznawczych, które warto znać.
6. W naszej głowie cały czas toczy się monolog wewnętrzny. Ciche głosiki na nasze potrzeby komentują to, co nam się przytrafia, nas samych i innych ludzi. Traktujemy często te głosiki, jako prawdy, a nie jako hipotezy. Warto dyskutować z tymi myślami, ponieważ nie zawsze/często są nieprawdziwe w całości lub częściowo.

CIAŁO - to w nim odczuwamy napięcie, które jest skutkiem ubocznym sytuacji stresującej i naszego sposobu myślenia o niej. Techniki, które służą rozładowywaniu napięcia są skuteczne tylko w sytuacji lekkiego stresu.
7. Techniki relaksacyjne - na przykład trening Schultza lub Jacobsona, polegają na fizycznym wpływaniu na ciało (jego rozluźnienie).
8. Medytowanie jest bardzo wszechstronną techniką relaksacyjną. Opiszę ją kiedyś w osobnym poście. Teraz tylko dodam: warto to robić codziennie!
9. Częsty wysiłek fizyczny - chodzi bowiem o to, aby wyhamowywać działanie współczulnej części układu nerwowego, odpowiedzialnej za mobilizację organizmu do radzenia sobie z sytuacją stresującą. Wysiłek fizyczny i techniki relaksacyjnej uruchamiają przywspółczulną część układu nerwowego, odpowiedzialną za odprężenie.

EMOCJE - to stany wewnętrzne, na które nie mamy bezpośredniego wpływu: mówienie sobie “czuj się dobrze!”, “bądź podekscytowany!” raczej nie działa :)
10. Można jednak stosować wizualizacje, dzięki którym wpływamy na swój nastrój.
11. Możemy także korzystać z różnych zew. źródeł dobrego nastroju - warto znać/mieć różnego rodzaju “poprawiacze nastroju”: jakaś dobrze kojarząca się piosenka, fajny klip kabaretu, który zawsze poprawia nam humor, zdjęcia z minionego roku, które pokazują nam, jak wiele wśród nas osób, które nas kochają.
12. Warto również w różnych sytuacjach być świadomym swoich emocji i oddzielać je od emocji innych osób; sprawa jest zbyt skomplikowana, by ją wytłumaczyć w kilku słowach, potrzebuję czasu, by zastanowić się, jak to dobrze zrobić :)

ZACHOWANIE - to coś, co możemy częściej kontrolować, rozwijać i zmieniać.
13. Monitorować, być bardziej refleksyjnym: pilnować się, by nie unosić głosu, kiedy jest się złym lub by nie wyładowywać się na rodzinie ze względu na stres, jaki ma się w pracy.
14. Warto wziąć udział w treningach umiejętności, które pomagają nam radzić sobie w trudnych sytuacjach lub pozwalają uniknąć trudnych sytuacji.
15. O “szczepionce psychologicznej” napiszę innym razem :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
  1. maninsun posted this